• Środa, 24 kwietnia 2024

Cykl produkcyjny papieru. Cykl produkcji papieru.

Przemysł poligraficzny zużywa tony papieru każdego roku, aby wypełnić zamówienia. Proces produkcji papieru jest nie tylko skomplikowany technologicznie, ale również pracochłonny . W tym artykule zostaną wyjaśnione kroki, które musi podjąć papier, aby dotrzeć do konsumentów. Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem.

Definicja papieru

Papier (z łac. carta papirea), to masa papierowa z włókien organicznych, która została przesiana i może mieć masę od 28 do 200 g/m2, w zależności od przeznaczenia. Włókna są układane na sicie w celu wytworzenia papieru. Papier może być produkowany w postaci arkuszy lub zwojów.

Produkty papiernicze i wyroby papiernicze

Papier nie jest jedynym produktem papierniczym. Do wyrobów papierniczych zalicza się produkty papiernicze i wytwory papiernicze. Pierwsze z nich mają postać arkusza lub wstęgi i wykonane są najczęściej z włókien roślinnych. Czasami dodaje się do nich inne rodzaje włókien, a także wypełniacze, substancje uszczelniające i inne. Wytwory przetworzone to takie, które poddawane są dodatkowej obróbce chemicznej, takiej jak powlekanie, klejenie itp.

Produkty papiernicze podzielone na kategorie

Do kreacji papierowych zaliczamy: - bibułki (do 28g/m2)
- bibuła (28-160g/m2)
- karton (160-315g/m2)
- karton (powyżej 315 g/m2)
- bibuła (65-250 g/m2)

Proces produkcji papieru w formacie krok po kroku

Krok pierwszy - Przygotowanie masy papierniczej

  • Grinding The pulp - szlifowanie noży na gładko, kruszenie i cięcie masy. Ten etap wpływa na niemal wszystkie późniejsze właściwości papieru.
  • Uszczelnianie papieru - Poprzez ten proces papier otrzymuje odpowiedni stopień uszczelnienia, czyli proces ten nadaje papierowi odporność na przenikanie i rozlewanie się cieczy. Uzyskuje się to poprzez dodanie do masy papierniczej kleju lub środków klejących.
    Następnie papier jest przyklejany do powierzchni.

II etap - klejenie papieru

  • Następnie masa papierowa trafia na specjalne sita i następuje proces. Polega on na tym, że woda spływa z masy papierowej przez sito z siatką.
  • Po tym procesie, wałek (egutera), wywiera nacisk na miazgę, która jest miażdżona , i rozprowadza włókna w sposób. W trakcie tego procesu może nastąpić ugniatanie znakiem wodnym.
  • Wyciskanie wody - wstęga, na której zostały rozprowadzone włókna papierowe umieszczana jest pomiędzy wałkami wyżymaczki, gdzie następuje wyciskanie wody ze wstęgi papieru.

Etap 3: Formowanie wstęgi papieru

  • Wstęga papieru trafia jeszcze do prasy, gdzie traci więcej wody
  • Wstęgę formuje się poprzez podgrzanie żywicy do temperatury 120 stopni Celsjusza, co powoduje jej roztopienie.
  • Ostatnim etapem jest schłodzenie i zwinięcie wstęgi .

Przykłady maszyn do produkcji papieru.

Maszyny do produkcji papieru należą do największych maszyn przemysłowych na naszej planecie!

Nawijarka Intelli-Reel firmy PMP Group Źródło: https://www.pmpgroup.com/intelli-reel-maszyny-do-produkcji-papieru-i-kartonu

Suszarka Intelli-Dryer od PMP Group Źródło: https://www.pmpgroup.com/pmp-intelli-dryer-maszyny-do-produkcji-papieru-i-kartonu

Gatunki papieru

Papier klasy I i II - charakteryzują się najwyższą trwałością i wytrzymałością. Wykorzystywany jest do produkcji banknotów, oraz do ważnych dokumentów.

Papier klasy III jest bezdrzewny (100% celulozy) i zaliczany do papierów specjalnych. Przeznaczony jest do długotrwałego przechowywania lub ciągłego użytkowania. (Na przykład do zeszytów szkolnych).

Papier klasy IV jest podobny pod względem trwałości i wytrzymałości do papieru klasy III. Przeznaczony jest do wydruków specjalnych.

Papiery klasy V i VI są wystarczająco dobre. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością w czasie.

Papier klasy VII przeznaczony jest tylko do druku gazet.