• Piątek, 19 kwietnia 2024

Typografia. Zestawienie funkcjonalnych i modnych krojów pisma

Styl retro, odważny, cienki czy wymyślny i stylowy? Typografia, czyli kroje pisma, to ważne zagadnienie projektowe. Odpowiadają za czytelność i widoczność tekstu w materiałach drukowanych, a także tych przeznaczonych do użytku cyfrowego. Ważne jest, aby uwzględniać potrzeby odbiorcy. Z naszej publikacji dowiesz się, czym jest typografia oraz jakie funkcjonalne i modne kroje pisma są obecnie popularne. Zachęcamy do poświęcenia czasu na jej przeczytanie.

Co to jest typografia?

Typografia nie posiada jednej definicji ze względu na swój multidyscyplinarny charakter. Za najlepszą można uznać definicję typografii, która została zaproponowana przez Department of Typography and Graphic Communication z University of Reading (która mówi, że typografia to projekt ułatwiający czytanie i odbiór ). Definicja ta trafnie określa przeznaczenie i cel dla typografii, nie ograniczając jej przestrzeni tylko do papieru. Często podkreśla się, że typografia jest ważnym narzędziem komunikacji wizualnej. Można ją podsumować jako: Typografia to sztuka wyboru i stosowania różnych czcionek i materiałów typograficznych w celu przekazania informacji.

Dobry krój pisma

Krój pisma znany jest również jako czcionka. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni krój pisma i właściwy rozmiar. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę czytelność czcionki przy wyborze kroju pisma. Oznacza to, że należy wybrać czcionki, które są łatwe do odczytania. Kroje pisma można podzielić na dwie główne grupy: kroje typu serif (kroje pisma zawierające znaki, które posiadają różnego rodzaju linie poprzeczne lub ukośne, zwane również szeryfami) oraz kroje pisma bez sz eryfów. Te kroje pisma są całkowicie pozbawione jakichkolwiek ozdób w kształcie szeryfów.

Dobrze zaprojektowany krój pisma będzie posiadał różnorodne małe i duże znaki. Znaki te różnią się nie tylko wielkością, ale także proporcjami i pogrubieniem nadmiaru i niedomiaru. Ich wymiary są ściśle związane z ogólną kompozycją kroju pisma. Ważne jest również uwzględnienie wielkości "oczek", czyli pustych przestrzeni pomiędzy literami takimi jak "e", "g", czy "o". Powinny one pasować wielkością do znaków. Majuskuły, czyli wielkie litery alfabetu, dobiera się proporcjonalnie do ich wysokości.

Wpływ kroju pisma na czytelność i zrozumiałość tekstu

Jakość kroju pisma może mieć znaczący wpływ na czytelność i odbiór tekstu przez czytelników. Projektując do druku lub projektów cyfrowych, należy wziąć pod uwagę:
- interlinię
- światła między literami
- długość linii
Rodzaj publikacji

Przykłady modnych i funkcjonalnych krojów pisma

Krój pisma: Bebas Neue Źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/bebas-neue

Krój pisma: Cooper Hewitt Źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/cooperhewitt

Krój pisma: Julius Sans One Źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/julius-sans

Krój pisma: Pacifico Źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/pacifico