• Czwartek, 22 lutego 2024

Kalendarz to coś więcej niż rok

Kiedy kupić nowy kalendarz? Wielu z nas, którzy regularnie jedzą chleb, przypomina sobie o tym pod koniec roku. Kalendarz to świetny prezent przed świętami, a na początku nowego roku często zaopatrujemy się w niego w ostatniej chwili. Nie inaczej jest z kalendarzem. Warto planować z wyprzedzeniem.

Jak wyglądał ten kalendarz?

Ludzie zawsze lubili mierzyć czas. Chcieli planować i ustalać rytm nie tylko dnia, ale i dłuższego okresu czasu. W czasach starożytnych czas był mierzony cyklami dnia i nocy, zbiorami i cyklami księżyca. Pierwszy kalendarz został stworzony, aby pomóc ludziom to zrobić. Słowo "kalendarz", którego używamy dzisiaj, pochodzi od łacińskiego "kalendae", oznaczającego "pierwszy dzień miesiąca".

W XII wieku p.n.e. kalendarz babiloński miał już 12 miesięcy. Według Biblii, papież Sylwester I wprowadził podział 7-dniowego kalendarza na tygodnie na Soborze Nicejskim w 325 roku. Nasze polskie nazewnictwo poszczególnych części kalendarza pochodzi z mieszanki języków słowiańskich i romańskich.

Od 1582 roku zawsze posługujemy się kalendarzem gregoriańskim. Nie jest to jedyny sposób mierzenia czasu.

"Na świecie oprócz kalendarza gregoriańskiego używane są również tradycyjne kalendarze. Na przykład muzułmanie używają kalendarza krótszego o 11 dni od kalendarza gregoriańskiego, Żydzi używają kalendarza muzułmańskiego i hebrajskiego, a Chińczycy liczą czas w 60-letnich cyklach. (Rok Węża rozpoczął się w lutym 2001 roku i zakończy się za kilka lat).

Skąd się wzięły daty? Historia kalendarza".

Wybierz kalendarz dla siebie

Kalendarz jest dostępny w wielu różnych wersjach. Jednym z najwcześniejszych kalendarzy, jakie pamiętamy, są małe zrywane kalendarze z sentencjami lub przepisami wydrukowanymi na odwrocie. Również kalendarze ścienne w kuchni zawsze były wypełnione pięknymi zdjęciami potraw i różnymi widokami.

Obecny kalendarz jest również dostępny w innych formatach, w tym kalendarze listkowe, które są łatwe do przenoszenia, kalendarze trójdzielne do szerszego planowania oraz kalendarze biurkowe, takie jak stojące piramidy. Kalendarz można umieścić na tablicy ogłoszeń, co jest najwygodniejszą formą kalendarzy.

Więcej niż rok

Życie każdego kalendarza zaczyna się na długo przed 1 stycznia. Ważne jest, aby wcześnie zacząć myśleć o kalendarzu dla siebie i swojej firmy. Nowe kalendarze są zazwyczaj dostępne pod koniec sierpnia. Dzięki wcześniejszemu zamówieniu kalendarza można uniknąć stresującego oczekiwania na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Będziesz mieć również więcej czasu na dopracowanie projektu graficznego i poprawienie go, jeśli coś nie mieści się w parametrach drukowania. (Przeczytaj więcej o przygotowaniu plików TUTAJ).